Elżbieta Mierzyńska

Andrzej "Andymian" Mierzyński

 

Rock and Electronic Music from Poland

Koncerty 2024 - 2013

„Opera drzew, zamiast śmieci" – Olsztyn (22 kwietnia 2024)

Artystyczny apel w obronie planety Ziemia w obchodach Światowego Dnia Ziemi.
Zaoferowaliśmy pracę od serca, od A do Z - autorską. Jak zawsze! Spójna kompozycja. Muzyka oraz grafika na kopule: Andrzej
Andymian Mierzyński, ściśle zgrana do czasu trwania i treści kompozycji, zgrana z tekstem i wokalem Elżbiety Mierzyńskiej. I to obudowali dodatkowo miniwykładem i wernisażem prof. Stanisław Czachorowski i Anna Wojszel z córką Rozalią.
W finale wystąpiła aktorka Irena Telesz-Burczyk.
Gospodarzem wydarzenia było Olsztyńskie Planetarium.

Fot. Darek Prokopczuk
„W kole życia i czasu" – Olsztyn (17 listopada 2023)

Zagraliśmy koncert pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium.
Był to niezwykły co do formy i treści wieczór, podczas którego odbyła się rozmowa o intencjach zawartych w magicznych kołach, koncert i wernisaż mandali olsztyńskiej artystki Sylwii Sucheckiej w Galerii Planetarium.
Fot. Mina Wetp
„Perseidy Susz" (12 sierpnia 2023)

Zagraliśmy koncert na scenie Suskiego Ośrodka Kultury, który był jednym z punktów programu wieczoru poświęconego „spadającym gwiazdom - Perseidom. Scenografię koncertu stanowiły rzeźby Rafała Szulca (metal i kamień).
W tym samym dniu odbyły się również warsztaty plastyczne w plenerze pod okiem Ewy Letki-Głuszak i Rafała Szulca, wernisaż fotografii Henryka Ciruta oraz prelekcja dr. Leszka Błaszkiewicza z ilustracją nieba spadających gwiazd.
Fot. Arch.prywatne
„Wieczory z poezją i prozą" – Działdowo (30 lipca 2023)

Na zaproszenie „Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa zagraliśmy w Parku im. Honorowych Dawców Krwi koncert, podczas wieczoru poezji i prozy.
Razem z nami na scenie wystąpiła aktorka Teatru im. Jaracza w Olsztynie Joanna Fertacz. Recytowała wiersze Elżbiety Mierzyńskiej z jej nowego tomu wierszy „Kobieta z Wyspy Kiedyś
.
Fot. Darek Buczyński
„Listy do Nieba" – Olsztyn (21 lutego 2023)

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i jubileuszu 50-ciu lat działaności Planetarium w Olsztynie zagraliśmy koncert pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium.
Była to premiera nowego materiału muzycznego.
Fot. Anna Panas
„Nie uciekaj dniu w popioły" – Ostróda (4 listopada 2022)

W sali Biblioteki „Przystań z Kulturą
w Ostródzie zagraliśmy koncert poetycko-muzyczny z nutą refleksji antywojennej.
Koncert odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie oraz Związku Polskich Twórców Sztuki.
Fot. Arch. prywatne
„Nie uciekaj dniu w popioły" - Barczewo (30 września 2022)

Zagraliśmy koncert poetycko-muzyczny w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie.
Koncert odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie oraz Związku Polskich Twórców Sztuki.
Fot. Arch. prywatne
Dźwierzuty - Dom Kultury (15 października 2021)

Zagraliśmy w finale wieczoru autorskiego „Motyle ze stali
w Ośrodku Kultury w Dźwierzutach. „Motyle ze stali to zbiór wierszy Elżbiety Mierzyńskiej, wydany przez Pracownię Wydawniczą ElSet w Olsztynie w 2021 r.
Podczas wieczoru, który miał charakter spektaklu słowno-taneczno-muzycznego wystąpili również: Ewa Dolińska-Baczewska i Sebastian Orłowski – recytacja wierszy oraz Marta Szymborska i Sandra Hirsz-Piaskowska – etiuda taneczna.
Nad całością czuwał Radek Dąbrowski.
Fot. Anna Panas
„Kiedy lato gra" (14 sierpnia 2021)

Sorkwity. Wystąpiliśmy podczas „X Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach.
Na scenie
pokazaliśmy się w połączeniu z autorską prezentacją wierszy poetki Hanny Szymborskiej.
Koncert odbył się w „Stodole
Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
Fot. Sebastian Mierzyński
"W tonacji Wiosny" (18 lutego 2020)

Zagraliśmy w inauguracji „VII Dni Pieniężnego na Warmii i Mazurach 2020” w Olsztynie, które po raz siódmy organizacyjnie pilotowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
W koncercie "W tonacji Wiosny" razem z nami wystąpiła poetka Hanna Szymborska, która czytając swoje wiersze stworzyła wyjątkowy nastrój.
Koncert odbył się w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz najważniejszych przedstawicielstw władz lokalnych i wojewódzkich,
Fot. Jacek Kowalski
Projekt „Poetic Tour (2 grudnia 2019)

Mrągowo – w sali Orbita Centrum Kultury i Turystyki scenografię tworzyły oszronione bukiety roślin, światło niebiesko-złote i padający za oknem śnieg. Wiersze poetki Hanny Szymborskiej oraz nasz koncert „Zima
dyskretnym ruchem scenicznej choreografii autorstwa Marty Szymborskiej oplatała Mrągowska Scena Tańca Współczesnego.
Współpraca organizacyjna: Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie 
Fot. Wojciech Koliński
Projekt „Poetic Tour (21 listopada 2019)

Lidzbark Warmiński – w Sali audiencyjnej Zamku Biskupów Warmińskich, która stała się miejscem naszego koncertu, zaprezentowali się aktorzy Teatru „Szafa
w bogatej interpretacji refleksyjnej i zmysłowej poezji Ewy Lubińskiej, w reżyserii Alicji Andrzejewskiej.
Współpraca organizacyjna: Muzeum na Zamku w Lidzbarku Warmińskim, Lidzbarski Dom Kultury LDK.
Fot. Anna Panas
Projekt „Poetic Tour (12 listopada 2019)

W sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium przed naszym koncertem zaprezentowali się aktorzy Teatru „Kokon” w reżyserii Krystyny Jędrys, którzy recytowali wiersze tak znanych poetów jak Staff i Leśmian. Wykonawcy zagrali na strunach czystej klasyki.
Współpraca organizacyjna: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Fot. Anna Panas
Projekt „Poetic Tour (3 listopada 2019)

Dźwierzuty – na scenie udekorowanej jesiennymi liśćmi, przy blasku świec, wzruszające wiersze czytała młoda poetka Monika Zalewska. Jej recytacje oraz nasz koncert wzbogaciły tancerki Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego w choreografii Marty Szymborskiej.
Współpraca organizacyjna: Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach
Fot. Ewa Dolińska-Baczewska
"Koncert Zimowy" (18 lutego 2019)

Zagraliśmy w inauguracji „Dni Pieniężnego na Warmii i Mazurach 2019” w Olsztynie, które po raz szósty organizacyjnie pilotowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
W "Koncercie Zimowym" razem z nami wystąpiła 15-letnia tancerka Iga Bielak-Andrzejczyk, wyróżniona w konkursie krajowym za autorską etiudę taneczna „Over” oraz zdobywczyni tytułu Talent Roku 2018.
Koncert odbył się w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz najważniejszych przedstawicielstw władz lokalnych i wojewódzkich.
Fot. Arch. prywatne
"Sylwestrowy Spektakl Zimowy" (28 grudnia 2018)

Zaraz po świętach i tuż przed Nowym Rokiem zagraliśmy w „Sylwestrowym Spektaklu Zimowym”. Połączyliśmy siły z olsztyńską projektantką Barbarą Cały, której romantyczne koronkowe kreacje pokazały olsztynianki. Były nie zawsze liryczne wersy Elżbiety oraz ilustracyjna muzyka z cytatami Vivaldiego. Dla oczu - nastrój poetyki zimowej. Dla uszu - brzmienia z przestrzeni klasyki w kontrze do współczesności. Wszystko to zagrało w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium przy nadkomplecie widowni. Po koncercie, pokazie
modowym i noworocznych życzeniach na gości czekał świąteczny tort i lampka wina.
Spektakl pod Honorowym Patronatem: Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydenta Olsztyna.
Główny Organizator: Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka, Barbara Cały, Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy.
Patronat medialny: Radio UWM, Telewizja Olsztyn, olsztyn24.
Wydarzenie wsparli: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Beauty Back, IQ Beauty, Ingrid Cosmetics, Verona, Cukiernia „Słodkie Królestwo.
Fot. Arch. prywatne
"Gesty na lesie" (25 października 2018)

Zagraliśmy do impresji filmowej prof. Janusza Połoma „Gesty na lesie”. Film w technice fulldome został zaprezentowany podczas uroczystości wręczenia Januszowi Połomowi Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Pokaz filmu z naszym koncertem odbył się pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium, gdzie staraliśmy się stworzyć niepowtarzalną atmosferę nowoczesnego obrazu ze specjalną kompozycją muzyczną uzupełniającą efekty graficzne. Wszystko pracowało w dużej przestrzeni nad sceną i głowami publiczności, ze światłem i głosem Elżbiety, która dodatkowo ubarwiała brzmienia deszczowym wiosłem, klaskaniem czy uderzaniem
pałeczkami o siebie.
Po koncercie w galerii BWA odbył się wernisaż fotogramów jubilata.
Fot. Zofia Barankiewicz
"Noc Perseidów" (13 sierpnia 2018)

Lidzbark Warmiński. Dziedziniec Hotelu Krasicki****
Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim wystąpiliśmy podczas „Nocy Perseidów”. Scena stanęła na dziedzińcu między Zamkiem a Hotelem Krasicki****. Po nas wystąpił Qlhead, muzyk z Poznania.
Pogoda dopisała, dlatego po koncercie zaproszono publiczność do oglądania spadających gwiazd, a o kosmosie opowiadał astronom Jacek Drążkowski.
Fot. Arch. prywatne
"Wiosna" (30 maja 2018)

Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.
Muzyka grana na syntezatorach zabrzmiała po raz pierwszy w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.Zagraliśmy „Wiosnę” - jedną z czterech suit z naszego najnowszego dwupłytowego albumu CD „Podróżeprzez... Cztery Pory Roku”. Muzyka inspirowana twórczością Antonio Vivaldiego, którego cytaty pojawiły się napoczątku i na końcu koncertu.
Wieczór w Oranżerii to był wspólny projekt nasz i olsztyńskiego fotografika Henryka Ciruta, którego wernisaż fotogramów rozpoczął to artystyczne spotkanie.
Dziękujemy dyrektor Oranżerii, pani Annie Puszcz za zaproszenie, a publiczności za przybycie.
Fot. Izabela Treutle
V Dni S. Pieniężnego na Warmii i Mazurach (22 lutego 2018)

Na zaproszenie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprezentowaliśmy multimedialny projekt „Bilet Olsztyn-Chicago”, który był jednym z punktów obszernego programu V Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach 2018. Pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium zabrzmiała muzyka, której towarzyszyły wizualizacje ekranowe oraz w technice fulldome. Przed koncertem udzieliliśmy krótkiego wywiadu portalowi olsztyn24 oraz telewizji Kopernik.
Na zakończenie wieczoru zaprosiliśmy publiczność na rozmowy o projekcie i słodki poczęstunek.
Fot. Wacław Brudek
"Nisza Lodowa" (19 stycznia 2018)

To wydarzenie multimedialne z cyklu „dwa w jednym”, którego inicjatorami byli: Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Najpierw odbył się wernisaż wystawy fotogramów Henryka Ciruta, olsztyńskiego fotografika, a po wernisażu goście zostali zaproszeni do sali pod kopułą Planetarium na nasz koncert. Przy pełnej widowni zagraliśmy „Zimę”. Scenografią koncertu była wizualizacja zbudowana na fotogramach autora wystawy, a inspiracją muzyczną koncertu - kompozycja A. Vivaldiego „Cztery Pory Roku - Zima”.
Koncert był jednocześnie promocją naszego nowego dwupłytowego albumu CD, wydanego na początku stycznia 2018 r. wraz ze zbiorem tekstów, pt. „Podróże przez... Cztery Pory Roku”. Płytowe wydawnictwo ozdabia malarstwo olsztyńskiej artystki Miry Smerek-Bieleckiej.
Fot. Jacek Drążkowski
Spotkania ze sztuką niszową (18 maja 2017)

Pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium zaprezentowaliśmy fragmenty projektu multimedialnego „Bilet Olsztyn - Chicago, który powstał przy współpracy z Polskim Radiem Chicago.
Koncert poprzedził wykład dziennikarza Radia Olsztyn Roberta Lesińskiego pt. „Co kryje się w sztuce niszowej”.
Fot. Arch. prywatne
"Bilet Olsztyn - Chicago" (11 maja 2017)

Zagraliśmy w pub-klubie „Ceglana” w Mrągowie! „Ceglana” to nieduży lokal, którego stać na całkiem sporą artystyczną scenę! Wystawiane są tu spektakle, koncerty różnorodnej muzyki, jest coś dla wybrednych dusz, a przy okazji też coś dla ciała, bo jedzenie tu pyszne. Na koncert zaprosiła nas Fundacja Alternatywnej Edukacji ALE, Teatr ALE, a wieczorowi patronowało Miasto Mrągowo, czyli gospodarze miasta. Zagraliśmy utwory składające się na projekt „Bilet Olsztyn - Chicago”. A po koncercie spotkała nas duża niespodzianka, bo obejrzeć nas i posłuchać przybyła słuchaczka Polskiego Radia Chicago, pani Teresa, od wielu lat mieszkająca w USA! Wieczór wydłużył się zatem o miłe rozmowy.
Mrągowo zagościło w naszym sercu na zawsze.
Dziękujemy wszystkim, którzy wtedy z nami byli...
Fot. Aleksandra Lemańska
"Koncert Świętojański" (24 czerwca 2016)
Muzyka ilustracyjna, instrumenty klawiszowe (syntezatory), fotografie i tekst - to klimatyczny wieczór z naszym Koncertem Świętojańskim, którym otworzyliśmy lato w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Muzyka inspirowana „Czterema Porami Roku” A. Vivaldiego. W muzycznym dialogu z Vivaldim zagraliśmy Wiosnę i Lato. Zdjęcia ilustrujące klimat utworów wykonali: Jacek Kowalski (do tematu Wiosna) oraz Anna Wojszel i Henryk Cirut (do tematu Lato). Fotografie obrazowały to, co najpiękniejsze w naszym klimacie - czyli świeżość i energię barw wiosenno-letnich. Do zdjęć świętojańskich przed obiektywem Jacka Kowalskiego pozowały: Alicja Świder, Małgorzata Piórkowska, Ewa Mergalska, Olga Ludwiniak i Renata Kowalska. W olsztyńskich plenerach i na zdjęciach Anny Wojszel pojawiły się tancerki ze Studia Animacji Ruchowej Rytm Magdaleny Faszcza oraz młodzi aktorzy Teatru Nieskromnego. Kilometry dróg wśród warmińskich pól i łąk przemierzał z aparatem Henryk Cirut. Gospodarzem wydarzenia było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz sprzyjające inicjatywie Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka.
Fot. Anna Wojszel
"Spór lata z jesienią" (22 września 2015)

Na zakończenie „Olsztyńskiego Lata Artystycznego”, w ostatnim dniu kalendarzowego lata, zagraliśmy „Spór lata z jesienią” - koncert na głos i syntezatory, inspirowany muzyką Antonio Vivaldiego. Po ubiegłorocznej premierze „Zimy” przyszła pora na kolejne pory roku. Była to muzyczna wędrówka po „Lecie” i „Jesieni”. Zagraliśmy materiał premierowy z muzycznymi cytatami Mistrza Vivaldiego. Słowo wstępne wygłosił historyk sztuki Marek Marcinkowski. Muzyce towarzyszyła prezentacja zdjęć Henryka Ciruta (lato w plenerach Warmii), Anny Wojszel (figury taneczne na ulicach i dachach Olsztyna), oraz przyjaciół z Chicago: Pawła Szubzdy (Chicago oraz jesienny las i ogród), Justyny Sykały-Zięba (impresja na temat jabłek i liści), Stanisława Kubicza (niebo, rośliny, rzeźby parkowe). Scenografią były wszechobecne jabłka oraz jabłkowe przetwory własnoręcznie wykonane przez Elżbietę, które po koncercie rozdaliśmy publiczności.
Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za zaproszenie oraz publiczności za obecność.
Fot. Bernard Wawrzyniewicz
Koncert w Baszcie (11 lipca 2015)

Zagraliśmy kameralny koncert w klubowej Baszcie Hotelu Krasicki przy lidzbarskim zamku, uznawanym za perłę gotyku w północnej Polsce. Muzycznie i poetycko odlecieliśmy z „Biletem Olsztyn-Chicago”. Zaprezentowaliśmy muzyczny projekt zrealizowany wspólnie z polskimi fotografikami z Chicago.
Dziękujemy publiczności za emocje i za przyjemność grania na bis. Było nam miło być z Wami!
Fot. Jacek Drążkowski
"Kraina lodu ...dlaczego?" (20 marca 2015)

Pod takim tytułem zagraliśmy w sali koncertowej Miejskiego Ośrodka Kultury, mieszczącej się w zabytkowej Kamienicy Naujacka w Olsztynie. Wykonaliśmy premierową kompozycję inspirowaną „Zimą” - jedną z części „Czterech Pór Roku” Antonio Vivaldiego. Piękne słowo wstępne wygłosił historyk sztuki Marek Marcinkowski, który wprowadził publiczność w klimat od barokowych skrzypcowych dźwięków do współczesnym brzmień instrumentów klawiszowych. Naszej muzyce towarzyszyła graficzna prezentacja zimowych zdjęć Henryka Ciruta.
Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za zaproszenie, a publiczności za obecność.
Fot. Bernard Wawrzyniewicz
"Bilet Olsztyn - Chicago" - projekt wylicytowany podczas 23. Fina?u WOŒP (30 stycznia 2015)

Wœród wielu przedmiotów, wystawionych na aukcji, na rzecz 23. Fina?u Wielkiej Orkiestry Œwi?tecznej Pomocy, znalaz? si? nasz projekt „Bilet Olsztyn-Chicago”, zrealizowany wspó?nie z fotografikami z Chicago,pod patronatem Polskiego Radia Chicago. To mia? by? koncert pod has?em „Gramy dla Jednego”, czyli jeden bilet na seans muzyczno-wizualny. Bilet wylicytowa?a pani Beata Bilska, dyrektor CORRECT Studium J?zyków Europejskich z ?odzi idedykowa?a go Jolancie Dakowskiej, spo?ecznicy z Ostródy. Wzruszona pani Jola przyby?a na koncert z grup? wolontariuszy, którzy chcieli towarzyszy? jej w odbiorze dedykacji. Ca?ej grupie zagraliœmy 30 stycznia 2015 r. w Olszty?skim Planetarium. To by? wspania?y wieczór.
Fot. Arch. prywatne
"Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej" (9-10 października 2014)

Wystąpili: Jan Obrębowski, Manoid, Adam "Mr Smok" Bórkowski, Robert Kanaan, Katarzyna Chudzik, Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy 
Koncerty były inspirowane muzyką Antonio Vivaldiego i jego uznaną za genialną kompozycją „Cztery Pory Roku”. Koncert prowadzili: Robert Lesiński (Radio Olsztyn) i Elżbieta Mierzyńska, którzy przybliżyli osobowość niezwykłego muzyka i wyjaśniali, że Vivaldiego i zaproszonych artystów łączy ilustracyjność w muzyce. 9 października na scenie pod kopułą Planetarium zagrali: Jan Obrębowski z Warszawy oraz Adam „Mr Smok” Bórkowski z Poznania. Pierwsi, po cytacie utworu „Wiosna” Vivaldiego, zagrali swoją wersję tego, w jaki sposób wiosna dopada człowieka współcześnie. Muzyką stworzoną bez instrumentów klawiszowych, a przy sterze pokręteł i komputerowych ekranów, stworzyli bardzo interesujący koncert do poetyckich tekstów. Adam „Mr Smok” swoją wersją „Lata” zafundował publiczności seans psychoterapeutyczny. Muzyczny klimat, nastrój pokazywanych na kopule zdjęć, ale też wygodne wnętrze Planetarium pozwalało znakomicie się skupić nad tym, co artysta przygotował. Drugiego dnia, 10 października, swoją interpretację „Jesieni” zaprezentował Robert Kanaan z Gdańska. Jego muzyka, pełna dźwięków etno, oraz elementów rocka została oprawiona barwą wysokich tonów Katarzyny Chudzik (wokal). Również gorąco został przyjęty przez publiczność nasz koncert opisujący „Zimę”. Koncert rozpoczęliśmy i zakończyliśmy cytatem Vivaldiego, z którym stworzyliśmy duet - skrzypcom mistrza towarzyszył akompaniament na klawiszach syntezatorów oraz głos Eli. Dodatkowo rozwinięciem naszej wersji „Zimy” były teksty nie tylko o śniegu, ale też o chłodzie, który zbyt często jest między ludźmi. Do Olsztyna, specjalnie na nasze koncerty, przybyło grono fanów z Sosnowca, Katowic, Trójmiasta, Poznania, Warszawy, Lidzbarka Warmińskiego, co było dla nas miłą niespodzianką. Specjalny pokaz zdjęć, wykonanych przez Henryka Ciruta, pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którego pasją jest fotografia, zdobił graficznie muzykę, wzmacniając efekt odbioru. Całości dopełniły grafiki przygotowane przez Andrzeja, stosowne do każdej pory roku wyświetlane na kopule Planetarium. Wszystkie koncerty kończyły poczęstunki, w których główną rolę odegrały pomady jabłkowe. Pomysłodawcy projektu: Elzbieta i Andrzej Mierzyńscy. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie. Partnerem wydarzenia było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Projekt wsparły samorządy: Olsztyna i Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patroni medialni: RadioOlsztyn, Gazeta Olsztyńska, TVP Olsztyn oraz portale muzyczne: El-Stacja, mooza, ProgRock, ProRadio, El-Dorado, Fabryka Zespołów.
Fot. Darek Bach
"Bilet Olsztyn - Chicago" - bis (23 marca 2014)

23 marca na zaproszenie Radia Zet Gold zagraliśmy na bis „Bilet Olsztyn-Chicago”, zrealizowany z udziałem fotografików - Polaków z Chicago i przy wsparciu olsztyńskiego Planetarium. Tą współpracą żyliśmy cały ubiegły rok. Teraz, w Planetarium, po raz drugi pokazaliśmy artystyczny efekt tej pracy. Po koncercie mówiono nam, że godzinny koncert minął jak chwila i chciało się, by trwał dłużej. To dla nas najlepsza ocena - dziękujemy. Dziękujemy Leszkowi Błaszkiewiczowi za panowanie nad wizualizacjami pod kopułą Planetarium.
Fot. Anna Wojszel
I Olsztyńskie Koncerty "Muzyka w Obrazie" (7 lutego 2014)

Wystąpili: Adam "Mr Smok" Bórkowski, Elżbieta Mierzyńska, Andrzej "Andymian" Mierzyński, Robert Kanaan 
Takiego koncertu w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych jeszcze nie było. 7 lutego "rządziły": fotografia isyntezatory. Odbył się koncert muzyki granej na syntezatorach, inspirowanej cyklem zdjęć wyróżnionych podczas I Olsztyńskiego Przeglądu Fotografii. Pomysł, który narodził się rok temu, wykazywał duże pole do współpracy ludzi, których pasją jest fotografowanie i twórców muzyki z cechami ilustracyjnymi, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Koncert stworzył „Trójkąt Bermudzki”, jak siebie zgodnie nazwaliśmy - czyli twórcy z Gdańska, Poznania i my z Olsztyna. Adam „Mr Smok” Bórkowski, grał do sfotografowanych przez Henryka Ciruta warmińskich pagórków i wzruszał kompozycją do poranionych burzą drzew Andrzeja Grabowskiego. Zaprezentował się lirycznie, budował nastrój kradnąc duszę słuchacza na długich frazach ubarwionych odgłosami natury. Potem grał z makami Bożeny Kraczkowskiej, wielkimi jak parasole zawieszonymi nad swoją głową. Drugim wykonawcą byliśmy my - wybraliśmy do muzycznej oprawy zdjęcia silnie kontrastowe. Malarskie ujęcia drogi, pryzmy piachu i zimowy tunel drzew Michała Buszkiewicza, a zaraz potem dźwigi na budowie Galerii Warmińskiej „upolowane” przez Jacka Kowalskiego oraz rozmyte tańcem postacie w kadrze Anny Wojszel. Po lirycznym wstępie Adama byliśmy rytmicznym i szerszym w strukturze kompozycyjnej wyjściem do słuchaczy, by również przekonywać ich do niebanalnych brzmień - do muzyki niezależnej. Śpiew do pracy dźwigów, który zespoiliśmy z budującym napięcie bitem i wyłaniajacą się melodią z innego klimatu, był dla wokalu wyzwaniem. Znakomitym finałem był koncert Roberta Kanaana. Zagrał do zdjęć Marka Jankowskiego (fotografuje mazurskie pejzaże), Michała Pieściuka (przestrzeń miejskich autobusów) i Ewy Rubczewskiej (malownicze zachody słońca). Budując egzotyczne brzmienia, tworzył świetną harmonię barw. Wykorzystywał i przetwarzał głos, panował nad dźwiękiem z pełną precyzją. On też najsilniej podkreślał, że pomysł na koncert „Muzyka w Obrazie”, czyli połączenie twórców dwóch dziedzin, to projekt, któremu się nie odmawia. Koncert prawadził dziennikarz radiowy Robert Lesiński. 
Fot. Jacek Kowalski
"Bilet Olsztyn - Chicago" (17 stycznia 2014)

17 stycznia 2014 r. w Olsztynie miała miejsce premiera wyczekiwanego projektu „Bilet Olsztyn-Chicago”. Sala pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium zapełniła się publicznością błyskawicznie, część osób nie zmieściła się, co może świadczyć o zainteresowaniu projektem, który rozwijał się przez prawie cały rok. Powstało 59 minut oryginalnej muzyki z tekstami inspirowanymi wymianą myśli między Polakami po dwóch stronach oceanu. Obrazy i graficzne animacje powstały z ponad 400 zdjęć (wybranych z około 2 tys.) w 12 graficznych animacjach prezentowanych na kilku ekranach pod kopułą Planetarium. Towarzyszyły im wizualizacje w technice fulldome przygotowane przez zespół pracowni multimedialnej Planetarium. Koncert prowadzili: Dariusz Naworski i Iwona Rybak - dziennikarze Radia ZetGold. Patronat specjalny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio WNVR 1030 Chicago. Ponadto uzyskaliśmy: Honorowy Patronat Prezydenta Olsztyna, patronaty internetowych portali muzycznych: ProgRock, Radio El-Stacja, Mooza, portali informacyjnych: olsztyn24, wo24, orientacja oraz największych mediów w regionie: Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn. Projekt wsparły firmy: Domitp (Chicago), Via Sudetica (Bolesławiec), ElSet (Olsztyn). Pomysł na scenariusz „Biletu Olsztyn-Chicago” narodził się podczas audycji w Polskim Radiu WNVR 1030 Chicago. Rozmowy na antenie z redaktor Idalią Błaszczyk wywołały zainteresowanie naszą niezależną działalnością twórczą, a to w efekcie spowodowało nawiązanie intensywnej współpracy z Polakami z Chicago. Autorami zdjęć, które zilustrowały tematycznie nasze kompozycje byli: Justyna Sykała-Zięba,Stanisław Kubicz, Jan Kryński, Łukasz Solbut. Dodatkowo cykle ich interesujących zdjęć ozdobiła malarska sekwencja fotografii grupy Glinoludy z Bolesławca, którą fotografowali Piotr Maria Rogalski i Grzegorz Matoryn.
Współpartnerem w realizacji projektu było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Fot. Jacek Kowalski
Władysławowo, Ocean Park (16 sierpnia 2013)

"Ocean Electro Festival". 
Wystąpili: Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, Electronic Revival (Marcin Chmara i Marcin Grzella) 
Nadbałtyckie Władysławowo było miejscem, gdzie rozbrzmiewała muzyka elektroniczna. „OceanElectro Festival” to było nowe cykliczne wydarzenie kulturalne. Wyjątkowość festiwalu polegała na tym, że trwał całe lato! Koncerty odbywały się w każdy piątek, w okresie od 5 lipca do 23 sierpnia, o godz. 20. Grali zarówno młodzi wykonawcy, jak i już uznani twórcy, reprezentujący różne odmiany el-muzyki: Equinoxe, Łukasz „Soundwalker” Sobczak, Aleksander Lasocki, Agaya, Maciej Braciszewski, Ania Sójkowska, Piotr Lewandowski, Marek Manowski, Adam „Mr Smok” Bórkowski, Alexandra Bryl, Elżbieta i Andrzej „Andymian”Mierzyńscy, Electronic Revival, Robert Kanaan. Koncerty odbywały się w Ocean Parku we Władysławowie na plenerowej scenie w oprawie wizualizacji iefektów świetlnych. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu był Robert Kanaan. Produkcja: FREA-art, Anna Kobiela, Gospodarz: Ocean Park Władysławowo.
Fot. Ryszard Bach

Copyright ©2024 Elżbieta Mierzyńska / Andrzej "Andymian" Mierzyński, Wszelkie Prawa Zastrzeżone.